Apželdinti stogai teikia ekologinę, estetinę, psichologinę ir ekonominę naudą

Apželdinti bituminiai prilydomos dangos stogai

Žaliasis stogas – apželdintas pastato stogas, visiškai ar iš dalies padengtas dirvožemio su augalija sluoksniu. Nuo šio sluoksnio stogą skiria vandeniui nepralaidi (hidroizoliacinė danga.

Baimė, kad atėjus žiemai teks kabarotis ant stogo ir valyti sniegą, taip pat nepagrįsta. Jei namas sandarus, nešvaistantis šilumos, o stogas kokybiškai izoliuotas, sniegas nenutirps, laikysis kaip kepurė, kuri suteiks papildomą šilumos izoliaciją.

Žalių stogų pavyzdys buvo įspūdingieji Babilono sodai. Žmonės netruko pastebėti apželdintų stogų naudos – žiemą namuose sulaikydavo šilumą, o vasarą neleisdavo karščiui pernelyg sušildyti patalpų, tad jose būdavo maloniai vėsu.

Nors investicija nėra pati pigiausia, stogų apželdinimas populiarėja. Platus privalumų sąrašas – puiki atsvara aukštesnei stogo įrengimo kainai.

Stogo apželdinimo tipai

Galime išskirti du apželdinimo tipus – ekstensyvus ir intensyvus apželdinimas. Taip pat galimas tarpinis variantas. 

Ekstensyvus stogo apželdinimas

Nuolatinės priežiūros nereikalaujančiais augalais, kuriems reikia nedidelio sluoksnio substrato, pvz., pakanka išravėti kartą per metus. Paprastai šiam apželdinimui pasirenkami šilokai ir kitos nereiklios, neaukštos gėlės, samanos, vaistiniai augalai ar tiesiog vejos žolė.

Ekstensyviai apželdinant stogus, parenkami augalai turi būti ilgaamžiai, atsparūs šalčiui, saulės radiacijai, sausrai. Ekstensyviai apželdinant stogus, nėra įrengiamos laistymo sistemos, todėl čia netinka augalai, kuriems nuolat reikia drėgmės.

Intensyvus stogo apželdinimas

Ant stogo įveisiamas tarytum sodelis su didesne augalų įvairove, aukštesniais augalais, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra (laistymas, tręšimas ir pan.). Apželdinimui naudojami daugiamečiai augalai, sukuriami ir žaliuojančios vejos ploteliai, įkurdinami krūmai, medeliai. Tikriausiai nereikia sakyti, kad toks stogo apželdinimas pareikalaus daugiau investicijų.

Intensyvaus apželdinimo pliusas – galima sukurti unikalų gamtos kampelį su takeliais, dekoratyviniais krūmais, net žemaūgiais vaismedžiais. Apželdintas stogas suteikia galimybę atsirasti naujai gyvenamajai erdvei. Intensyviai apželdintas stogas su suformuotais pėsčiųjų takeliais, poilsio zonomis atrodo ir gali būti naudojamas kaip sodas ant stogo.

Flachdacheindeckung in Litauen und Europa

Intensyvus apželdinimas taikomas verslo centrų, kotedžų stogams, elitiniams namams. Šio apželdinimo dėka sukuriamas nepakartojamas gamtos kampelis su takeliais, dekoratyviniais krūmais ar žemaūgiais vaismedžiais. Stogą galima apželdinti visą arba tik jo dalį, įrengti poilsio vietas, vaikų žaidimo aikšteles ir kt. Intensyviai apželdinant stogus tinka įvairūs augalai: žolės, gėlės, vijokliai, rožės, neaukšti (2–3 m) medžiai ir krūmai. Taip pat auginami žemaūgiai vaismedžiai ir daržovės. Augalai neturėtų būti giliai įsišaknijantys. Augalus galima sodinti ir į lovius, kubilus ir tiesiai į substratą. Sodinant augalus į talpas, reikės pasirūpinti jų žiemojimu. Kabantiems sodams tinka visžaliai lapuočiai ir spygliuočiai, taip pat atsparios vietinių augalų rūšys.

 

Stogų apželdinimas yra ekologinė būtinybė, susijusi su oro švara ir su supančios aplinkos regimuoju suvokimu, tiesiogiai veikiančiu žmogaus psichinę sveikatą. Dideli stogų paviršiai naudojami poilsio aikštelėms, kavinėms, soliariumams, sporto kompleksams įrengti.

Apželdinti stogai veikia raminamai, sukuria psichologiškai komfortišką aplinką. Stogo žaluma ne tik atrodo gražiau, bet ir be papildomų investicijų apsaugo stogo dangą nuo perkaitimo ir UV spindulių, pailgina eksploatacijos laiką.

Apželdinti stogai pasaulyje paplitę jau seniai ir nėra laikomi keistenybe ar egzotika, greičiau būtinybe, nes yra nekenksmingi, turi daug privalumų lyginant su įprastais stogais.

Skandinavijos, Vokietijos ir kitų šalių stogų apželdinimo patirtis rodo, kad papildomos investicijos į tokių stogų įrengimą ne tik atsiperka, bet ir duoda ekonominę naudą. Plečiantis statyboms miestuose, pradeda trūkti žaliųjų plotų, o miestų stogų apželdinimas padeda išspręsti daugumą funkcinių, ekonominių, socialinių ir estetinių problemų.

Apželdinto žalio stogo priežiūra

Jeigu būtinas laistymas, geriausia – laistymo sistema (puiku, jei tokia technologija turės drėgmės daviklius). Laistoma atsižvelgiant į oro sąlygas. Taip pat svarbus rudeninis ir pavasarinis tręšimas ir piktžolių naikinimas rankiniu būdu.

Apželdinto stogo priežiūra priklauso nuo želdinimo tipo: ar stogas apželdintas ekstensyviu, ar intensyviu būdu. Jei nenorite investuoti savo laiko žalio stogo priežiūrai, Jums neabejotinai aktualus ekstensyvus apželdinimas. Šie stogai visiškai nereiklūs priežiūrai. Augalai sodinami tokie, kurie neturi daug poreikių.

Kas kita, jei stogas apželdintas intensyviu būdu. Tokiu atveju visi krūmeliai, medeliai, dekoratyviniai augalai, gėlės, veja reikalaus priežiūros – pagal kiekvieno augalo poreikius.

Žalias stogas – koks jis?

Nepaisant to, kokius augalus bei kitus žalio stogo dizaino ypatumus pasirinksite, Jūsų apželdintas stogas bus kvėpuojantis, ekologiškas, estetiškas ir žinoma dailus.

Pavasaris

Stogas tarytum atgyja, kasdien nusidažydamas vis žalesne spalva, būna pilnas gyvybės. Taip pat jis gali būti nepriekaištingai tvarkingas ir išpuoselėtas arba spinduliuojantis natūralią netvarką, įkūnijantis vieną spalvą arba plačią spalvų paletę.

Vasara

Žavi smulkučiais rasos lašeliais ankstyvą rytą, sodria žaluma ir / ar gėlių žiedų marga skraiste. Rudenį pasakišką vaizdą dovanoja auksaspalvio rudens potėpiai.

Žiema

žalias stogas paprastai būna ne visai žalias – elegantiškai nusileidusios baltutėlės snaigės nukloja jį plonyte balta skraiste, dovanodamos grakštumą ir pasakišką įvaizdį.

Apželdinto stogo privalumai ir trūkumai

Žali stogai tikrai atrodo labai estetiškai, išskirtinai. Tačiau ne tik vizualiniai aspektai dominuoja jų privalumų sąraše – apželdinti stogai turi solidų sąrašą ekonominių, ekologinių ir kitokių privalumų.

Tradiciškai naudojamos stogo dangos sugeria saulės spindulius ir išskiria atgal į atmosferą jau kaip šilumą, dėl ko miestų temperatūra paprastai būna bent 4 °C aukštesnė nei aplinkinėse mažai urbanizuotose vietovėse; apskaičiuota, kad jei visi didelio miesto stogai būtų apželdinti, temperatūra karštą dieną mieste būtų vėsesnė apie 7 C.

Sukuriama papildoma erdvė pastato naudotojams

Žalieji stogai suteikia galimybę gyventojams įsikurti poilsio zonas, parką labai prienamoje vietoje. Jums nereikės ieškoti vietos parke, nes galite susikurti jį savo namuose. Tokiose erdvėse galima įkurti vaikų žaidimo aikšteles, poilsio, terasų zonas ar tiesiog žiūrėti filmus atvirame danguje. Galima auginti vaisius, daržoves, gėles. Pramoniniuose objektuose restoraną.

Mažina energijos sąnaudas pastato patalpų temperatūros palaikymui

Šaltuoju metų laiku tai leidžia ženkliai sumažinti šildymui tenkančias išlaidas, o štai vasarą galima sutaupyti patiriant mažesnes sąnaudas pastato kondicionavimui. Žali stogai puikiai „sutaria“ su saulės baterijomis ir papildo vieni kitų pranašumus. Apželdinti stogai nekaista net karštomis vasaros dienomis, todėl tai lemia maksimalų saulės baterijų efektyvumą, nes pastarasis itin glaudžiai susijęs su aplinkos temperatūra.

Sulaiko didelį kiekį lietaus vandens

Lietaus vanduo, kaip žinome, nėra draugas stogo dangoms. Visgi tai yra didelė drėgmė, o pastaroji neigiamai veikia stogų dangų savybes. Tačiau apželdinti stogai leidžia to išvengti, nes augalinis sluoksnis sulaiko net iki 90 proc. lietaus vandens! Didelę dalį jo sueikvoja augalai, o kita dalis tiesiog išgaruoja. Dėl šios priežasties ne tik bus saugoma stogo konstrukcija, bet ir galėsite montuoti paprastesnę ir pigesnę lietaus vandens surinkimo sistemą.

Saugo stogą ir pailgina eksploatacinį laikotarpį

Ne paslaptis, jog įprastas stogų dangas veikia išorės poveikis, kuris turi neigiamos įtakos. Augalų danga efektyviai apsaugo stogo konstrukciją nuo aplinkos veiksnių kaip saulės spinduliai, stiprus vėjas, temperatūrų kaita ir pan. Visas augalinis sluoksnis daug kartų sumažina temperatūrų kaitos neigiamą įtaką bei teigiamai veikia stogo hidroizoliaciją

Sukuria švaresnę aplinką

Augalija filtruoja teršalus bei CO2 iš aplinkinio oro; teršalus ir sunkiuosius metalus iš kritulių vandens. Žalieji stogai gali sulaikyti iki 75 % lietaus vandens, kuris vėliau grąžinamas į atmosferą per transpiraciją, o kritulių vandenyje buvę teršalai lieka dirvožemyje.

Pagerina garso izoliaciją

Dažnas įsirengęs įprastos dangos stogą skundžiasi į jį barbenančių lietaus lašų garsu (ypač aktualu skardinių stogų atveju). Gyvenantieji judriose miesto vietose, šalia oro uostų, geležinkelio stočių tikrai sunkiai susitaiko su iš lauko atsklindančiu triukšmu. Tai štai – apželdinti stogai puikiai sugeria garsą ir labai pagerina garso izoliaciją. Žalias stogas – švaresnis oras. Visi žinome, jog augalai padeda filtruoti orą, sulaiko dulkes, valo namus supančią aplinką.

Trūkumai:

Domina Jūsų stogo kaina?

Žalių stogų kainos

Kiekvienu atveju skaičiuojama individualiai. Kainų diapazonas itin platus, nes pirmiausia kaina priklauso nuo stogo ploto, tiekėjų taikomos kainodaros, žaliojo stogo išplanavimo ir kitų aspektų.

lt_LTLietuvių kalba